"Podczas spektaklu ciało aktora mima staje się zwierciadłem myśli i przeżyć emocjonalnych (...)"
Stefan Niedziałkowski
 
 
 
 
wersja polska english version
 
 

Milczące Ciało
MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY TEATRU SZTUKI MIMU
- artyści


"Milczące Ciało. Międzynarodowe Warsztaty Teatru Sztuki Mimu"
30, 31 maja, 1 czerwca 2009 r.
miejsce: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawa ul Elektoralna 12


Spotkania warsztatowe prowadzą wybitni artyści teatru pantomimy i teatru ruchu.

Stefan Niedziałkowski – wybitny artysta mim. Aktor, reżyser, choreograf, autor scenariuszy dla teatru pantomimy, pedagog. Swoją karierę rozpoczął we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Inicjator, współtwórca i aktor Sceny Mimów przy Warszawskiej Operze Kameralnej. W latach 1979-1993 tworzył w USA gdzie założył w Nowym Jorku szkołę mimów i własny zespół pantomimy. Wielokrotnie współpracował z Marcelem Marceau jako wykładowca w Ecole Internationale de Mimodrame de Paris Marcel Marceau. Po powrocie do Polski objął kierownictwo artystyczne Warszawskiego Teatru Pantomimy przy Państwowym Teatrze Żydowskim im. E.R.Kamińskiej. Założył Studio Mimów przy Teatrze na Woli im.T.Łomnickiego, które od 2005 roku działa przy MCKiS w Warszawie. W latach 2000 – 2004 był autorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Teatrze na Woli. W roku 2007 zrealizował we współpracy z MCKiS autorski projekt "Międzynarodowe Prezentacje Sztuki Aktorskiej w Teatrze Ruchu". Jest twórcą i wykonawcą wielu spektakli dla teatru pantomimy.
zobacz więcej informacji o Stefanie Niedziałkowskim

Marek Oleksy – artysta mim, pedagog techniki pantomimicznej. Jego debiut artystyczny miał miejsce w roku 1971 w Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. W ciągu ponad trzydziestu lat kariery artystycznej brał udział we wszystkich przedstawieniach tego Teatru. W latach 1987 – 89 był zastępcą dyrektora do spraw artystycznych Wrocławskiego Teatru Pantomimy a w roku 1989 przez krótki okres pełnił obowiązki dyrektora naczelnego. Uczył techniki pantomimicznej w zespole Tomaszewskiego, prowadził Międzynarodowe Warsztaty Pantomimiczne w Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. W roku 1993 wziął udział w dziele operowym Karla Stochausena „Dienstag aus Licht” w roli Jahrzehntelaufer w Operze w Lipsku. Jest laureatem licznych nagród, z których najważniejsze to: Brązowa Iglica, Srebrna Iglica, Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury, Nagroda Miasta Wrocławia za osiągnięcia artystyczne, Srebrny Krzyż Zasługi. W latach 2003 – 2007 wykładał pantomimę w krakowskiej PWST na Wydziale Zamiejscowym we Wrocławiu.

Philippe Minella – aktor, mim, tancerz, choreograf, reżyser. Studiował w Ecole Internationale de Mimodrame de Paris Marcel Marceau oraz u takich artystów mimów jak: Maximilien Decroux, Paweł Rouba i Stefan Niedziałkowski. Dodatkowo Ludwik Flaszen wprowadził go w tajniki Teatru-Laboratorium Jerzego Grotowskiego a Caroline Mercade przyczyniła się do ukształtowania jego osobowości twórczej w kierunku tańca współczesnego. Jest często angażowany jako autor i reżyser teatru eksperymentalnego a w swoim dorobku ma wiele ról teatralnych i filmowych. Realizuje się również jako pedagog. W 1995 roku w Szwajcarii, z Iris Weder, założył „éclat. Choreographisches Theater”, gdzie wspólnie tworzą spektakle.