"Podczas spektaklu ciało aktora mima staje się zwierciadłem myśli i przeżyć emocjonalnych (...)"
Stefan Niedziałkowski
 
 
 
 
wersja polska english version
 
 
SILENCE OF THE BODY
MILCZĄCE CIAŁO

VIII Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu
VIII International Mime Art Theatre Presentations

Warszawa: 21 i 22 maja 2016


Autor i dyrektor artystyczny: Stefan Niedziałkowski

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie
W tym roku artystą, którego Stefan Niedziałkowski zaprosił do zaprezentowania istoty swojej sztuki jest JIDAI. W tegorocznej edycji nie ma regularnych warsztatów dla uczestnikow a jedynie warsztaty dla publiczności podczas wykładów demonstracji artystów.

PROGRAM
21/05/2016 godz. 19:00
  • występ JIDAI
  • spektakl "KREATOR"
zobacz więcej na temat spektaklu KREATOR >>

//przerwa//

  • wykład prezentacja JIDAI
  • wykład prezentacja Stefana Niedziałkowskiego

22/05/2016 godz. 19:00
  • występ JIDAI
  • spektakl "KREATOR"
zobacz więcej na temat spektaklu KREATOR >>

//przerwa//

  • wykład prezentacja JIDAI
  • wykład prezentacja Stefana NiedziałkowskiegoARTYŚCI
Stefan Niedziałkowski
wybitny artysta mim, aktor, reżyser, choreograf, oraz autor scenariuszy dla teatru pantomimy, pedagog. W latach 1964-1975 aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, od 1975 roku inicjator, współtwórca i aktor Sceny Mimów przy Warszawskiej Operze Kameralnej. W latach 1979-1993 działał jako artysta mim w USA gdzie w 1979 roku założył w Nowym Jorku szkołę sztuki mimu i stworzył własny zespół pantomimy. Był twórcą i wykonawcą wszystkich spektakli tego zespołu. Uczył sztuki mimu w amerykańskich uniwersytetach, wielokrotnie był zapraszany przez Marcela Marceau jako wykładowca do jego szkoły - Ecole Internationale de Mimodrame de Paris Marcel Marceau. W 1994 roku objął kierownictwo artystyczne Warszawskiego Teatru Pantomimy przy Państwowym Teatrze Żydowskim oraz założył Studio Mimów przy Teatrze na Woli. W latach 2000 – 2004 był autorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Teatrze na Woli. Od 2005 roku Studio Mimów działa przy Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.
zobacz więcej informacji o Stefanie Niedziałkowskim >>

 
JIDAI
Przez dłuższy czas prezentował swoją sztukę na ulicach, ucząc się sam pantomimy. Pewnego dnia, spotkał się z Terry Press – kanadyjskim mimem, który był najzdolniejszym uczniem Stefana Niedziałkowskiego, a póżniej jego asystentem. Rozpoczął naukę Sztuki Mimu u Terry Press, którą kontynuował przez 10 lat. Od 16 lat zgłębia sztukę Fujima styl Classical Japanese Dance Nihon-Buyo, od 9 lat – brake dance, sztuki walki i wszelkie inne działania związane z ekspresją ciała, jednak pantomima pozostaje najważniejsza – jak sam mówi „sztuka mimu jest moim życiem”. Te zainteresowania, nieustanne poszukiwania i intensywna praca pozwoliła mu zdobyć wyjątkową pozycję artystyczną w swoim kraju. Jego etiudy mają bardzo poetycki i surrealistyczny charakter. JIDAI jest obecnie jedynym artystą, który uczy Sztuki Mimu w Japonii – robi to już od 14 lat. W 2010 roku założył JIDAI ORGANIC MIME a w roku 2012 – JAPAN ART MIME SOCIETY, pełniąc funkcję prezesa. W 2010, 2012 i 2014 na zaproszenie Stefana Niedziałkowskiego wziął udział w Międzynarodowych Warsztatach Teatru Sztuki Mimu w Warszawie.
Zobacz więcej >>

Prezentacje, spektakl i warsztaty dla publicznści odbywać się będą w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie w dniach 21 i 22 maja 2016.Plakat