"Podczas spektaklu ciało aktora mima staje się zwierciadłem myśli i przeżyć emocjonalnych (...)"
Stefan Niedziałkowski
 
 
 
 
wersja polska english version
 
 

Stefan Niedziałkowski


Stefan Niedziałkowski - wybitny artysta mim, aktor, reżyser, choreograf, autor scenariuszy dla teatru pantomimy, pedagog.

   
W latach 1964-1975 aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, od 1975 roku inicjator, współtwórca i aktor Sceny Mimów przy Warszawskiej Operze Kameralnej. W latach 1979-1993 działał jako artysta mim w Stanach Zjednoczonych. W 1979, w samym sercu Nowego Jorku (Manhattan), założył szkołę sztuki mimu - AMERICAN SCHOOL OF POLISH MIME i stworzył zespół mimów - MIMEDANCE THEATRE. Był twórcą i wykonawcą wszystkich spektakli tego zespołu. Dyrektorem obydwu - szkoły i teatru była Alice Eichen-Winslow, natomiast dyrektorem artystycznym był Stefan Niedziałkowski.

Uczył sztuki mimu w amerykańskich uniwersytetach, wielokrotnie był zapraszany przez Marcela Marceau jako wykładowca do jego szkoły Ecole Internationale de Mimodrame de Paris Marcel Marceau. W 1993 roku opublikował w Stanach Zjednoczonych książkę „Beyond the Word - The World of Mime”, z przedmową Marcela Marceau, przetłumaczoną następnie na język polski i wydaną w kraju.

W roku 1994 objął kierownictwo artystyczne Warszawskiego Teatru Pantomimy w Państwowym Teatrze Żydowskim im. E.R. Kamińskiej w Warszawie (do roku 2002) oraz założył Studio Mimów przy Teatrze na Woli, w którym kształcił przyszłych artystów tej sztuki.

W latach 2000, 2001, 2002 i 2004 był pomysłodawcą, autorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie.
Od 2005 Studio Mimów działa przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

W grudniu 2006 roku w ramach obchodów 50. rocznicy założenia przez Henryka Tomaszewskiego Wrocławskiego Teatru Pantomimy wyreżyserował z tym zespołem i zagrał tytułową rolę w spektaklu „Dusioł” na motywach misterium poetycko baletowego Grzegorza Walczaka przedstawionego na deskach Sceny Kameralnej Teatru Wielkiego w Warszawie. Za reżyserię i choreografię tego spektaklu Stefan Niedziałkowski został nominowany do Nagrody im. C.K. Norwida, przyznawanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W roku 2007 był autorem i dyrektorem artystycznym „Międzynarodowych Prezentacji Sztuki Aktorskiej w Teatrze Ruchu Stefan Niedziałkowski” (‘Art of Acting in Movement Theatre International Presentations Stefan Niedziałkowski’), podczas których odbyła się premiera spektaklu „Głębia” w wykonaniu Studia Mimów (scenariusz, choreografia i reżyseria - Stefan Niedziałkowski).

Wspólnie z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, przygotował nowe autorskie przedsięwzięcie pt.: „Milczące Ciało. Międzynarodowe Warsztaty Teatru Sztuki Mimu”, które odbyło się w dniach 30 maja-1 czerwca 2009 roku w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Istotną częścią warsztatów była także premiera nowego spektaklu zespołu Studia Mimów "Teatru Sztuki Mimu" zatytułowanego „Niepokój”.
II edycja "Międzynarodowych Warsztatów Teatru Sztuki Mimu - SILENCE OF THE BODY/MILCZĄCE CIAŁO" miała miejsce w 2010 roku, podczas której odbyła się premiera spektaklu Stefana Niedziałkowskiego - "Współistnienie".
Podczas III edycji warsztatów "Silence of the Body/Milczące Ciało" w maju 2011 roku odbyła się premiera spektaklu "Meritum/Essence".
Natomiast pod koniec maja 2012 roku, podczas IV edycji przedsięwzięcia odbyła się premiera spektaklu "Tożsamość/Identity".
W maju 2013, podczas V edycji międzynarodowych warsztatów i prezentacji "Silence of the Body/Milczące Ciało" odbyła się premiera spektaklu "Natchnienie/Spirit". Nastomiast w 2014 roku podczas VI edycji "Silence of the Body/Milczące Ciało" można było zobaczyć "Duch Dźwięku/Spirit of Sound".
Tego roku również Stefan Niedziałkowski świętował 50-lecie swojej pracy artystycznej.
W maju 2015 roku odbyła się premiera spektaklu "Milczący Aktor Podczas Pracy/Actor Of Silence At Work"